چهارشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / پزشكی و سلامت / بهداشت ، دهان و دندان / آشنایی با بوتاکس و حقایق پیرامون آن

آشنایی با بوتاکس و حقایق پیرامون آن

مدتی است که از داروی بوتاکس جهت رفع سردرد نیز استفاده می شود. شاید خیلی از افراد اولین باری باشد که این جمله را می شنوند و استفاده از بوتاکس را شیوه عجیبی در درمان سردردهای شدید بدانند. واقعیت این است که با بوتاکس می توان میگرن و سردردهای شدید را درمان و از بسیاری از آنها جلوگیری کرد. بوتاکس به عنوان دارویی برای درمان سردردهای شدید به طور کاملاً تصادفی کشف شد. بیمارانی که از میگرن رنج می برند، همگی بر این عقیده اند که با تزریق بوتاکس جهت کاهش چین و چروک ها، سردردهای شان نیز بسیار کاهش یافته است. بوتاکس که فقط برای رفع چین و چروک های پوست استفاده می شود، در صورت استفاده به عنوان داروی ضد سردرد باید ابتدا مراحلی را پشت سر بگذارد. پزشکان هنوز هم از عملکرد بوتاکس و تأثیر آن روی کاهش یا بهبود کامل سردرد مطمئن نیستند. بوتاکس نوعی پروتئین و سم غذایی بسیار قوی است که از نوعی باکتری تهیه می شود این سم بعد از تزریق، بافت ماهیچه ای را بی حس می کند و آنها را از کار می اندازد. طی ده سال اخیر بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت، پلک، خطوط میان ابروها و رفع تعریق بیش از حد زیر بغل مورد استفاده قرار گرفته است. بوتاکس از طریق بی حس کردن ماهیچه ها و غدد (ماهیچه های پلک، غدد زیر بغل و ماهیچه های صورت) این کار را انجام می دهد. اگر قرار باشد بوتاکس به عنوان دارویی برای رفع درد استفاده شود، پزشک آن را به پیشانی، گردن و شانه ها و نقاطی که درد و گرفتگی دارد، تزریق می کند، این سم عضلات را بی حس کرده و از گرفتگی و درد می کاهد. اغلب پزشکان بر این باورند که بوتاکس کاری فراتر از غیرقابل حرکت کردن ماهیچه ها می کند و ظاهراً می تواند گیرنده های درد در سلول های عصبی را مسدود کند. در پنج سال گذشته تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شده است.در یکی از این تحقیقات، به ۵۰۰ نفر از کسانی که از هر ۳۰ روز ماه، ۱۶ روز سردرد شدید داشتند، بوتاکس تزریق شد، ولی خودشان از این موضوع اطلاعی نداشتند. نیمی از این افراد بعد از تزریق از سردرد رهایی یافتند و در نیمی دیگر میزان آن بسیار کاهش یافت. استفاده از بوتاکس به نوع سردرد بستگی دارد. دانشمندان معتدند از بوتاکس باید برای رفع سردردهای میگرنی استفاده شود و اثر آن حدود ۴-۶ ماه بعد از تزریق از بین می رود و مجدداً باید تزریق شود. البته این روش درمانی در حال حاضر پرهزینه است و اغلب پزشکان هم با این روش آشنایی کامل ندارند. ماجرای استفاده از بوتاکس در درمان میگرن و سردرد حدود ده سال پیش، وقتی که مراجعه کنندگان برای جوان شدن پوست خود با تزریق بوتاکس از شر سردردهای میگرنی خلاص می شدند، به طور تصادفی کشف شد! بعد از آن شرکت آلرژن که تولید کننده اصلی بوتاکس است، شروع به فروختن آن به عنوان داروی سردرد کرد و سالانه فروش بسیار بالایی هم دارد. این دارو که بیش از همه به خاطر توانایی اش برای صاف کردن چین و چروک های روی پیشانی شهرت دارد، می تواند برای درمان اسپاسم (گرفتگی عضلات) گردن، اختلالات عضله چشم و تعریق بیش از حد زیر بغل هم به کار رود. بوتاکس نه تنها مانع ترشح استیل کولین از پایانه های عضلی می شود، بلکه جلوی آزاد شدن نوروترانسمیترهای واسطه درد، ماننده «ماده پی» را هم می گیرد. البته نباید تصور کرد که بوتاکس برای هر نوع سردردی مناسب است؛ بلکه سردردهای تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای غالباً با تزریق بوتاکس کاهش می یابند. به هنگام تزریق، بیمار خود کانون های اصلی درد را مشخص می کند؛ زیرا تشخیص این نقاط اهمیت بسیاری دارد.

جوان سازی پوست با تزریق بوتاکس
برای جوان کردن پوست مقادیر بسیار کمی از سم بتولینوم توسط پزشک به داخل عضلات خاصی که بیشتر در ناحیه صورت قرار دارند، تزریق می شود. با این کار سیگنال های عصبی که به این عضلات می رسد، بلوک شده و در نتیجه عضله موقتاً از حالت انقباض درمی آید و شل می شود. با شل شدن عضله خطوط و چین های روی پوست آن ناحیه نیز کاهش یافته یا از بین می رود. هر یک از تزریق ها چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد. برای این کار نیاز به استراحت نیست. بعد از عمل تزریق می توان صورت را آرایش کرد؛ ولی نباید آن را فشار داد. نتایج عمل تزریق حدود سه تا هفت روز بعد از تزریق پدیدار می شود. با از بین رفتن اثر تزریق، به تدریج قدرت عضله مربوطه برمی گردد و خطوط پوست مجدداً نمودار می شوند. در این هنگام باید تزریق را دوباره تکرار کرد. به خاطر داشته باشید که وجود سم بوتولینوم در مواد غذایی باعث مسمومیت غذایی می شود؛ ولی تزریق آن به شکلی که توضیح داده شد، هرگز باعث این گونه مسمومیت نمی گردد. از نظر زیبایی، شکل و محل قرار گرفتن ابرو در زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است. ابروی مردان قوس کمتری دارد ولی قوس ابروی خانم ها بیشتر است. با افزایش سن، ابرو در یک سوم انتهایی دچار افتادگی بیشتر می شود و بالارفتن این بخش از ابروها برای خانم ها اهمیت زیادی دارد. با تزریق بوتاکس می توان این مسأله را برطرف کرد.

کاربردهای دیگر بوتاکس
از بوتاکس برای حجیم کردن لب فوقانی نیز می توان استفاده کرد. افرادی که هنگام خندیدن لثه بالایی شان، بیش از حد پدیدار می شود، با استفاده از تزریق بوتاکس می توانند این مشکل را برطرف کنند. البته این کار نیاز به دقت بسیار زیاد دارد. در برخی افراد گوشه لب ها، به سمت پایین آویزان است؛ به طوری که قیافه فرد همیشه خسته یا عصبانی به نظر می رسد! با استفاده از تزریق بوتاکس می توان این عارضه را نیز برطرف کرد. یکی از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس درمان برخی از انواع «تعریق بیش از حد» است. تعریق بیش از حد به آن میزان از عرق کردن گفته می شود که فعالیت های روزانه فرد را مختل کند. این تعریق ها در اثر بیماری های مختلف، مثل پرکاری تیروئید، پارکینسون، دیابت، یائسگی، مصرف الکل، مواد مخدر و … ایجاد می شود.

هشدار:
مصرف نادرست بوتاکس عوارض بسیار جدی به دنبال دارد و فرد را حتی به مرگ نیز می کشاند. تزریق بوتاکس باید توسط پزشکان دوره دیده انجام و به برچسب آن نیز توجه شود. در برخی موارد سم به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد و عواقب جدی، مانند فلج ماهیچه های تنفسی و دشواری در بلع را به همراه دارد و باعث ابتلا به ذات الریه می شود. افرادی که پیشینه اختلالات عصبی دارند یا دچار مشکلات بلع یا مشکلات تنفسی هستند، باید با احتیاط بیشتری از بوتاکس استفاده کنند. بوتاکس های غیراستاندارد، توسط افراد غیرمتخصص، خطرآفرین است. دوز استفاده از این دارو باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. به هر حال این ماده نوعی سم است و چنانچه درست تهیه و نگهداری و همچنین درست تزریق نشود، می تواند عوارض جبران ناپذیری به بار آورد. افتادگی پلک ها، غیرقرینه شدن صورت و ابروها، فلج شدن بخشی از صورت به دنبال استفاده نادرست از بوتاکس و تزریق آن توسط فرد غیرمجرب ایجاد می شود.
منبع : نشریه دنیای سلامتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.