چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / پزشكی و سلامت / بهداشت ، دهان و دندان / مقاله “راه‌ حل فرار از دندان‌ های زرد” ، نوشته دکتر مصطفی فاطمی
بــــاران میکــــس

مقاله “راه‌ حل فرار از دندان‌ های زرد” ، نوشته دکتر مصطفی فاطمی

اصلی‌ ترین رکن حفظ رنگ طبیعی دندان، رعایت بهداشت، جلوگیری از تجمع جرم و پلاک، جلوگیری از پوسیده شدن و پیشگیری از تغییر رنگ‌ دندان است.

رنگ ظاهری دندان ترکیب رنگ واقعی به علاوه موادی است که به سطح دندان چسبیده‌اند که در بسیاری از موارد رعایت بهداشت، مسواک زدن و همچنین بروساژ موجب برداشتن جرم، پلاک و استین از روی دندان ‌شده و رنگ واقعی را نمایان می‌سازد.

بسیاری از افراد بعد از حذف و برداشتن این مواد چسبیده به سطح دندان از ظاهر دندان خویش رضایت دارند اما در برخی موارد پوسیدگی، تغییر رنگ با منشاء داخلی دندان و پر کردگی‌های تغییر رنگ یافته‌ای وجود دارند که برای رسیدن به رنگ مطلوب باید به آنها رسیدگی شود.

در موارد معدودی نیز به دلیل نواقص ذاتی عاج و مینا تغییر رنگ ناخوشایندی مشاهده می‌شود که نیازمند درمان است.

گاهی نیز بیمار از رنگ طبیعی دندان خود ناراضی است در حالی که از نظر دندانپزشک دندان بی‌نقص است که در ادامه چنین افرادی به درمان‌هایی چون بلیچینگ، لامینت‌سرامیک و پوشاندن با مواد همرنگ دندان رو می‌آورند که مانند هر درمان زیبایی دیگری مضرات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

به طور عمومی اصلی‌ترین رکن حفظ رنگ طبیعی دندان رعایت بهداشت، جلوگیری از تجمع جرم و پلاک، جلوگیری از پوسیده شدن و پیشگیری از تغییر رنگ‌های این چنینی است.

استفاده از مواد سفید‌کننده یا پودرهای ساینده خطای رایجی است که موجب تخریب سطح دندان و رنگ‌پذیری بیشتر آن می‌شود.

عادات نامناسبی چون مصرف مداوم مواد اسیدی  مانند سرکه، لیموترش و … موجب کاهش مواد معدنی سطح مینا ،کدر شدن و رنگ پذیری بیشتر دندان‌ها می‌شود.

رعایت بهداشت، حذف جرم و پلاک و ترمیم پوسیدگی و پرکردنی‌ های نامناسب، مشکلات مربوط به تغییر رنگ دندان‌ ها را مرتفع می‌ سازد.

نویسنده : دکتر مصطفی فاطمی

منبع : فارس نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.