چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / پزشكی و سلامت / پوست و مو / مقاله “مبتلایان به وسواس کندن مو، ورزش کنند” ، نوشته علی باغانیان
بــــاران میکــــس

مقاله “مبتلایان به وسواس کندن مو، ورزش کنند” ، نوشته علی باغانیان

ورزش و آرام‌ سازی عضلانی در کاهش اضطراب و درمان وسواس کندن مو (یکی از اختلالات کنترل تکانه) مؤثر است.

وسواس کندن مو نوعی اختلال است که بر اساس آن فرد با احساس اجباری در کندن موهای بدنش مواجه می‌شود. این رفتار برای کاهش اضطرابی که در فرد وجود دارد، صورت می‌گیرد. در واقع از بعد آسیب‌ شناسی روانشناختی، فرد همزمان با احساس تنش به طور تصادفی با تصویری دلنشین یا صدایی آرام مواجه می‌شود و چون آن زمان قسمتی از موهای بدنش را کنده است، به طور شرطی و عادتی فکر می‌کند که این کار موجب آرامش او شده است، بنابراین آن را مدام تکرار می‌کند.

کندن مو در آقایان، در صورت بویژه ریش و در خانم ها در ابروهایشان شایع است. به تدریج چون کندن مو تأثیری در کاهش اضطراب ندارد، به شکل عادت و احساس اجباری در می‌آید و ممکن است آن ناحیه کاملا خالی شود.

در ۵۰ درصد موارد فرد موی کنده شده را به دهانش فرو می‌برد که می‌تواند عوارض جسمی در پی داشته باشد، به طور مثال در برخی ودکانی که با این اختلال مواجه هستند، گاهی برای خارج کردن توده‌ای از موهای سر باید به عمل جراحی متوسل شد.

یک سوم مبتلایان به اختلال وسواس مو ممکن است سایر اختلالات کنترل تکانه مانند جنون آتش‌افروزی و یا رفتار انفجاری دوره‌ای را نیز داشته باشند.

وسواس فکری و عملی در پی این اختلال بوجود می‌آید. فرد بعد از مدتی در حضور جمع نیز به کندن مو می‌پردازد که از بعد روانی مشکل‌زا و موجب احساس حقارت و اعتماد به نفس پائین او می‌شود، بنابراین این افراد به تدریج گوشه‌نشین می‌شوند.

تغییراتی که در صورت این افراد ایجاد می‌شود، اطرافیان را متوجه مشکل فرد می‌کند که از این منظر نیز می‌تواند باعث سر خوردگی فرد مبتلا شود.

مهمترین اقدام درمانی از بین بردن اضطراب است چرا که عامل اصلی این اختلال محسوب می‌شود. بر این اساس دارودرمانی و روان‌درمانی باید توسط متخصصان بهداشت و روانی انجام شود.

بعد از کاهش اضطراب نیز باید یک سری روش‌ها به فرد آموزش دهیم تا موقع بیکاری به کندن موها نپردازند. پوشیدن دستکش، ورزش و آرام‌سازی عضلانی می‌تواند در کاهش اضطراب فرد مبتلا و درمان این اختلال مؤثر باشد.

نویسنده : دکتر علی باغانیان

منبع : فارس نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.