سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / پزشكی و سلامت / بهداشت ، دهان و دندان / مقاله “ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی” ، نوشته دکتر محمد امین نریمانی
بــــاران میکــــس

مقاله “ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی” ، نوشته دکتر محمد امین نریمانی

با توجه به میزان علاقه مردم به درمان های زیبایی، آگهی های متفاوتی نیز برای جلب نظر و اعتماد مردم به چشم می خورد که هر کدام به نوعی وسوسه کننده است یکی ازاین آگهی ها “ردیف کردن دندان ها در یک جلسه بدون ارتودنسی” است.

برای روشن شدن موضوع بهتر است بدانیم که برای ردیف کردن یا ردیف نشان دادن دندانها دو راه کلی بیشتر وجود ندارد: روش اول درمان ارتودنسی است که دراین روش با حرکت تاج و ریشه دندان مشکل بصورت ریشه ای برطرف شده و دندانها واقعا ردیف می شوند. در روش دوم که روشهایی بجز درمان ارتودنسی است حرکتی در دندانها اتفاق نیافتاده، بلکه با تراشیدن یا اضافه کردن مواد همرنگ، دندانها به ظاهر ردیف شده به نظر می رسند. وضعیت فاجعه بار تر آن است که در بعضی افراد دندان های کج کشیده شده و بجای آنها دندانهای مصنوعی ولی به حالت ردیف شده قرار داده شده اند که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان سالم این روش امروزه بسیار کم دیده می شود.

در روش هایی که همراه با تراشیدن و افزودن مواد ترمیمی است معمولا بخشی از قسمت برجسته یا بیرون زده تاج دندان که شامل بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای تاج دندان است تراشیده می شود و در قسمت فرورفته مواد همرنگ دندان افزوده می شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد. تراشیدن بافت سالم دندان و اضافه کردن مواد ترمیمی همرنگ به دندان و افزایش ضخامت آن هر دو برای دندان و بافت های نگهدارنده آن مخرب بوده و شروع مشکلاتی را در پی خواهد داشت که پایانی ندارد.

بطور کلی نوع مشکل و شدت آن تاثیر عمده ای در تصمیم گیری دارد بطوری که در نامرتبی دندانها با شدت خفیف، متوسط و شدید هیچ مزیتی در این روش وجود ندارد و توصیه متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید برای پیشگیری از به خطر افتادن سلامتی دندان هایتان از این درمان ها هم استفاده نکنید.

در مواردی که اشکالات ظاهری مرتبط با شکل یا اندازه دندان وجود دارد ممکن است این درمانها مفید باشند که در این موارد نیز مشاوره با متخصص ارتودنسی در ابتدای کار باید انجام شود. از آنجایی که درمان صحیح بر مبنای رفع علت اصلی انجام می شود در این موارد متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک مناسب ارجاع خواهد کرد.

عیب اصلی این روشها این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست می دهید که هیچگاه نمی توانید آنرا بدست آورید متاسفانه مواردی دیده شده که به اندازه ای از دندان برداشته شده که دندان به عصب کشی هم نیاز پیدا کرده است. از طرف دیگر این درمان ها شما را مشتری دائمی دندانپزشکی خواهند کرد، چراکه تغییر رنگ دوره ای یا مشکلات لثه یا دندانی مرتبط با آنها شما را بصورت دوره ای به مطب دندانپزشکی خواهند کشید.

نویسنده : دکتر محمد امین نریمانی (متخصص ارتودنسی)

منبع : وب سایت دکتر نریمانی۲ نظر

  1. آره راست میگه خیلی جالب بود 🙂

    این چه مقاله ای بود اصلا هم مناسب نبود فقط مونده بود بگید با چکش و قلم هم میشه دندونها رو سر جاشون قرار داد

  2. خیلی مفید و آموزنده بود. تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.