پنج شنبه , ۹ تیر ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / پزشكی و سلامت / تغذیه / مقاله “آشنایی با پیامدهای رژیم لاغری غلط”
بــــاران میکــــس

مقاله “آشنایی با پیامدهای رژیم لاغری غلط”

برای داشتن اندام مناسب، انجام فعالیت ورزشی و اتخاذ برنامه غذایی سالم ضروری است. بسیاری از افرادی که می خواهند در کوتاه مدت وزن خود را کاهش دهند به رژیم های ناسالم رو می آورند که برای بدن بسیار مضر است. عوارض این رژیم ها متعدد است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش وزن :
بر اساس این نوع رژیم های ناسالم، فرد مصرف غذا را به حداقل می رساند، به طوری که بدن به معنی واقعی گرسنگی می کشد. بدن قادر به ذخیره کردن انرژی نیست و روند سوخت و ساز بدن کند می شود. فرد با رسیدن به حداقل وزن، انگیزه خود را برای ادامه دادن این رژیم از دست می دهد و دوباره شروع به خوردن می کند. به علت اختلال ایجاد شده در روند سوخت و ساز، این بار به احتمال زیاد وزن فرد نسبت به قبل بیشتر می شود. این امر باعث می شود بعد از مدتی فرد دوباره رژیم ناسالم بگیرد. اثر این چرخه که رژیم «یویو» نام دارد، اضافه وزن بیشتر در آینده است.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی:
اتخاذ رژیم های ناسالم باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی حیاتی در بدن مانند سدیم و پتاسیم می شود.
این ۲ عنصر نقش حیاتی در عملکرد عصبی بدن و عضله دارد. کمبود شدید این ۲ الکترولیت به سکته قلبی منجر می شود. اتخاذ برنامه غذایی ناسالم، باعث کمبود کلسیم و آهن نیز می شود که به کاهش تراکم استخوان و کم خونی می انجامد.

اختلال در سوخت و ساز :
بیشترین تأثیرگذاری رژیم غیراصولی بر روند سوخت و ساز بدن است.
در این نوع رژیم ها مصرف همه مواد حتی مواد مغذی حیاتی به حداقل می رسد بنابراین بدن دچار حالت گرسنگی می شود و عملکرد سوخت و ساز بدن مختل می شود. در نتیجه فرد با مصرف مقدار خیلی کم کالری دچار اضافه وزن می شود.

فشار روی اندام های داخلی بدن :
از آن  جا که دیگر میزان انرژی دریافتی و میزان سوخت و ساز بدن نامعلوم است، بدن مجبور است انرژی را از بافت های عضله به دست بیاورد. این بافت ها که شاید دور اندام های حیاتی مانند قلب، کلیه، کبد و… باشد، روی عملکرد اعضا تأثیر می گذارد.

پوکی استخوان :
زنان با اتخاذ این رژیم، دچار کمبود کلسیم و در موارد حاد پوکی استخوان می شوند.

تغییرات در خلق و خو :
با مصرف پروتئین و کربوهیدرات، سرتونین و دوپامین به طور منظم در بدن تولید می شود.
در صورت کمبود کربوهیدرات و پروتئین، در تولید این ۲ انتقال دهنده یافته عصبی نیز اختلالاتی ایجاد می شود و در نتیجه فرد دچار افسردگی می شود.

ضعف جسمی، سرگیجه و میزان پایین کلسترول مفید :
در این رژیم نادرست، فرد همواره دچار سرگیجه، ضعف و خستگی مفرط می شود. برخی از مواد غذایی در تولید کلسترول مفید موثر است و کم کردن مصرف آن باعث کاهش کلسترول خوب و در نهایت بروز بیماری های قلبی می شود.
پس اگر می خواهید وزن کم کنید از یک متخصص تغذیه کمک بخواهید تا به صورت اصولی وزن کم کنید.

لزوم مصرف همه گروه های غذایی در رژیم اصولی
پوکی استخوان، ریزش مو، ریختن دندان، کم خونی، کاهش بینایی و ضعف غیرقابل برگشت عصبی از جمله عوارض رژیم های غیراصولی برای لاغری است.چاقی علت های مختلفی دارد که یکی از آن ها پرخوری و استفاده از مواد غذایی پرکالری است. علت دیگر چاقی هم ارثی است. چاقی در زنان و مردان بالای ۴۰ سال زمینه ساز بروز انواع بیماری هاست. در مرحله اول برای کاهش وزن باید علت چاقی را شناسایی کرد و در مرحله بعد با اتخاذ رژیم غذایی سالم و با مشورت پزشک اقدام به کاهش وزن کرد. اگر علت چاقی ناشی از اختلال غدد درون ریز نباشد، بهترین روش برای کم کردن وزن، کاهش مصرف مواد غذایی انرژی زا و افزایش فعالیت بدنی است. شایان ذکر است که هر کیلوگرم اضافه وزن (چربی بدن) معادل ۷۰۰۰ کیلوکالری انرژی ذخیره شده است. فردی که در هفته یک کیلوگرم وزن خود را کاهش می دهد در واقع روزانه ۱۰۰۰ کالری ازمیزان نیاز خود به انرژی را کاهش داده است. کاهش بیش از این مقدار اگرچه وزن را به سرعت کاهش می دهد اما باعث مقاومت بدن در برابر کاهش وزن می شود و در نهایت به افت فشار خون، کم خونی و آسیب ارگان های حساس بدن می انجامد. نکته ای که توجه به آن ضروری است استفاده از همه گروه های مواد غذایی شامل ویتامین، املاح، چربی، پروتئین ها و کربوهیدرات هاست.

منبع : سایت دختران پسرانهمچنین می توانید از مطالب زیر دیدن فرمایید:

مقاله “نقش تغذیه در رشد قدی کودکان”

اگر منحنی رشد قدی نوزاد نزولی باشد، نشان‌ دهنده آن است که سوء تغذیه طولانی‌ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.