خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / کامپیوتر / برنامه نویسی / اندروید / نکات مهم برای شروع برنامه نویسی اندروید
بــــاران میکــــس

نکات مهم برای شروع برنامه نویسی اندروید

شاید بهتر باشد به چندین نکته توجه کنیم تا با نگاه تخصصی تری، برنامه نویسی برای سیستم عامل اندروید را شروع کنیم و به توسعه برنامه های این سیستم عامل بپردازیم. در این نوشته به تمامی نکات لازم در این زمینه پرداخته ایم.

سیستم عامل اندروید در سال ۲۰۰۷ و براساس سیستم عامل لینوکس معرفی و پیاده سازی شده است. این سیستم عامل متن باز یا اُپن سورس می باشد. سیستم عامل اندروید برای کار با توابع گرافیکی دو بُعدی (۲D) از OpenGL ES 2.0 و Canvas استفاده می کند. همچنین این سیستم عامل برای کار با توابع گرافیکی سه بُعدی (۳D) از OpenGL ES 2.0 استفاده می کند. سیستم عامل اندروید برای ذخیره سازی از بانک اطلاعاتی SQLite (نسخه سبکی از SQL) استفاده می کند.

سیستم عامل قدرتمند اندروید قابلیت ارتباط با تکنولوژی هایی نظیر WiMax,Wi-Fi,Bluetooth,GSM را دارد. یعنی همه دستگاه هایی که از این سیستم عامل بهره می برند، می توانند از تکنولوژی های نامبرده استفاده کنند. این سیستم عامل از سیستم های پیام رسان مانند SMS,MMS,C2DM پشتیبانی می کند. زبان فارسی از نسخه ۴ به بعد در سیستم عامل اندروید تعبیه شده و در نسخه های قدیمی هم حتماً گوشی تلفن همراه باید زبان فارسی را پشتیبانی کند. برنامه نویسی برای سیستم عامل اندروید به شکل صحیح توسط زبان جاوا انجام می گیرد و دستورات آن توسط Dalvik Virtual Machine (بخش داخلی اندروید) به زبان ماشین ترجمه می شود. همچنین این سیستم عامل از اکثر فرمت های صوتی و تصویری پشتیبانی می کند.

سیستم عامل اندروید از این سنسورها استفاده می کند:

Touchscreen,Multitouch,GPS,Accelerometers,Gyroscopes,Barometers

,Magnetometers,Pressure,Proximity,Thermometers

سیستم عامل اندروید از تماس های تصویری پشتیبانی می کند. این سیستم عامل در گوشی تلفن همراه، لپ تاپ، نت بوک، تبلت، کامپیوتر جیبی، تلویزیون هوشمند، ساعت مچی، دوربین دیجیتال فیلمبرداری و عکاسی، Mp3 Player و Headphone می تواند کاربرد داشته باشد. اندروید امنیت لینوکس را به ارث برده است. بهتر است توسعه برنامه های اندروید را از نسخه ۲٫۲ این سیستم عامل شروع کنیم تا درصد بیشتری از کاربران پوشش داده شوند و روی بیشتر گوشی ها اجرا شود. برنامه نویسی برای سیستم عامل اندروید توسط زبان سی پلاس پلاس و سی شارپ نیز می تواند انجام شود اما صحیح ترین شکل برنامه نویسی اندروید، استفاده از زبان جاوا می باشد.

ساختار سیستم عامل اندروید: (برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.)

از کتابخانه هایی که برای زبان جاوا نوشته شده اند، جهت برنامه نویسی اندروید نیز می توان استفاده کرد. در برنامه نویسی اندروید برای طراحی و ساخت فایل های UI (رابط کاربری) از XML استفاده می شود. سیستم عامل اندروید برای ساخت و طراحی موتورهای بازی از شی گرایی به طور کامل پشتیبانی می کند.

«تهیه و تنظیم : وب سایت دانشجوی ایرانی»همچنین می توانید از مطالب زیر دیدن فرمایید:

کتاب Head First Android Development ، نوشته Jonathan Simon

این کتاب چگونگی ایجاد برنامه های کاربردی اندروید، برای صفحه نمایش های مختلف را به …

۲ نظر

  1. عبدالحمید ارجمند

    راست میگه دوستمون ، واقعا همین بود ؟

  2. همین !!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.