دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱

خشک کردن گوجه فرنگی در ماکروویو

گوجه فرنگی خشک
گوجه فرنگی خشک

تمام خانم های با سلیقه حتماً یک سری مواد غذایی درون فریزر دارند تا در مواقع ضروری از آنها استفاده کنند. به جز فریز کردن، خشک کردن بعضی از مواد هم جزئی از سلیقه و توانایی خانم ها محسوب می شود. با ما همراه باشید تا گوجه فرنگی ها را با هم خشک کنیم.

مواد لازم:

گوجه فرنگی رسیده و سرخ و درشت
نمک
پودر سیر یا پودر آویشن ( در صورت تمایل )

طرز تهیه:

گوجه فرنگی های کاملاً گرد و درشت و رسیده را بشویید و سپس برش های گرد ورقه ای بزنید.
روی آنها کمی نمک و اگر دوست دارید گرد سیر یا پیاز و یا آویشن و … بپاشید.
روی ظرف مخصوص یا شبکه ماکروفر بچینید.
آنها را پخش کنید که روی هم قرار نگیرند.
زیر آن ظرفی قرار دهید.
روی قدرت بالا (High) و مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.
سپس در ماکروفر را باز کنید آنها را برگردانده و آب حاصل از گوجه ها را که در ظرف جمع شده روی سمت دیگر گوجه ها بریزید.
در تمامی مراحل نیازی به درپوش نیست. مجدداً حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی قدرت بالا یا high قرار داده و اجازه دهید آب حاصل بخار شود. اکنون از داخل ماکروفر بیرون آورید.
اگر گوجه ها شکل خود را از دست داده اند جای نگرانی نیست،پس از سرد شدن و خشک شدن شکل خود را باز خواهد یافت.
سپس اجازه دهید حدود نیم ساعت بازهم بدون درپوش بیرون بماند. سپس آنها را جمع کرده و در یک کیسه مانند زیپ لاک قرار دهید و هواگیری کرده و سر آن را ببندید. از انباشتن مقدار زیادی گوجه پرهیز کنید تا جای کافی داشته باشند. آنها را داخل یخچال نگهداری کنید.
دو روز بعد مجدداً آنها را بیرون آورده مدتی دیگر هوا دهید تا کاملاً از خشک شدن آنها اطمینان حاصل کنید که اگر رطوبت در آن باقی بماند کپک می زند.
سالها قبل که هنوز سیستم گلخانه ای و تولید و پرورش سبزیجات و صیفی جات مانند حالا خیلی پیشرفته نبود، مادربزرگ های ما گوجه فرنگی را برای ایام سرد زمستان اینگونه نگهداری می کردند.
گوجه فرنگی ها در زمستان داخل آبگوشت و خورش ها بکار می آمد و از نشانه های خانه داری و کدبانوگری و آینده نگری بانوان ایرانی بشمار می رفت.
البته به دلیل عدم وجود یخچال و لوازم مدرن نگهداری، مجبور بودند نمک زیادی به آن بزنند تا کپک نزند و خواص و بافت خود را در عین خشک شدن، سالم حفظ کند.
پس از پخت خورش و خوراک مجدداً رطوبت خود را بازیافته و در غذاها به خوبی خود را نمایان می کرد. در کشور ایتالیا این فرآورده سنتی هنوز هم در آشپزی کاربرد زیادی دارد و هواداران خود را راضی می کند.
شما هم میتوانید با استفاده از دستگاه های مدرن امروزی همانند ماکروویو ( ماکروفر ) در تابستان از این فرآورده های صیفی پر مصرف تهیه کنید و سالادهای زمستانی خود را با آن زینت دهید. فقط از مصرف نمک زیاد روی آن بپرهیزید.

منبع: آکاایرانهمچنین می توانید از مطالب زیر دیدن فرمایید:

طرز تهیه خمیری برای کشک و بادمجان لقمه ای

  مواد لازم برای خمیر کشک و بادمجان لقمه ای:   آرد سفید ۳ لیوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.