چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
بــــاران میکــــس

جزوه ویروس شناسی (Virology)

این جزوه که توسط دانشجویان خوب میکروبیولوژی برای ما ارسال شده است به تشریح مباحث مربوط به ویروس شناسی می پردازد که امیدواریم برای شما مخاطبین گرامی مفید واقع گردد.

ویروس شناسی (به انگلیسی Virology) شاخه‌ای از میکروبیولوژی می‌باشد. ویروس‌شناسی علمی مطالعه ویروس‌ها می‌باشد، که ذراتی بسیار ریز و غیر میکروسکوپی می‌باشند. ویروس‌ها انگل‌های داخل سلولی بوده در مواد ژنتیکی آن‌ها در پوششی پروتئینی جای دارند. ویروس‌ها را از لحاظ ساختار آنها، طبقه‌بندی و تکامل، نحوه عفونی کردن و چگونگی تخریب سلول میزبان، چگونگی تعامل با ارگانیسم میزبان و سیستم ایمنی آن، بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، تکنیک‌های جداسازی و کشت آن‌ها و استفاده آن‌ها در مطالعات تحقیقاتی و درمان، مورد مطالعه قرار می‌دهند. ویروس‌شناسی در دو زیر شاخه میکروبیولوژی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

جزوه ویروس شناسی عنوان جزوه : ویروس شناسی

گردآوری : محمد امین ماه منظر

ساختار فایل : PDF

کیفیت جزوه : دست نویس

زبان جزوه : پارسی

تعداد صفحات : ۳۴

حجم فایل : ۶٫۲ مگابایت

رمز فایل : www.irstu.com

این مطلب مخصوص اعضای دارای اشتراک می باشد.
در صورتی که اشتراک دارید جهت مشاهده لینک دانلود وارد شوید.
در صورتی که هنوز ثبت نام نکرده اید، هم‌اکنون اقدام نمایید.

ورود    دریافت اشتراک

تاریخچه ویروس شناسی
علم ویروس شناسی، پس از استفاده از واکسن آبله به وسیله ادوارد جنر (۱۷۹۸)، تهیه واکسن علیه بیماری هاری بوسیله پاستور (۱۸۸۴) و انتقال بیماری موزائیک توتون از گیاه آلوده به گیاه سالم توسط مایر در سال ۱۸۸۶ آغاز شده‌است. در سال ۱۸۹۲ ایوانوسکی، اثبات کرد که عامل مولد بیماری موزائیک توتون از صافی‌های بسیار ریز نگهدارنده باکتری عبور می‌کند. ولی چندان به مهم بودن این مسئله پی نبرد. تا این که بیچرنیک (۱۸۹۸) دانشمند هلندی که پدر ویروس‌شناسی نامیده شده‌است ادعا کرد که عامل بیماری موزائیک توتون، باکتری نیست و عامل مسری دیگری است. استنلی در سال ۱۹۳۵ با استفاده از روش‌های جدید خالص کردن، پروتئین‌ها، ویروس را خالص کرد و به خاطر این خدمتی که انجام داد، موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

منبع: دانشجوی ایرانی & ویکی‌پدیادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.