جمعه , ۱۰ تیر ۱۴۰۱
خانه / آموزشی / مطالب آموزشی متفرقه / کامپیوتر / شبکه / اینترنت / وب / سئو (SEO) / بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو
بــــاران میکــــس

بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو

در حوزه سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO) محتوا کلیدی ترین عامل است. پست‌های سایت و یا وبلاگ ، کامنت‌های میهمان‌ها و بطور کلی محتوا ، بخش مؤثری از سئو است ، با این وجود تمام محتوایی که تولید می‌کنید مؤثر نخواهند بود ، بلکه محتوای منحصر بفرد و با کیفیت همراه با خلاقیت از عوامل تاثیر گذار در سئو است.

محتوای سئو شده چگونه محتوایی است؟

اگر در فرایند تولید محتوا خلاقیت نداشته باشید نوشته شما شبیه به بسیاری از نوشته های دیگر خواهد بود و توجه کاربران را جلب نخواهد کرد. در این نوشته می خواهیم ۶ نکته که به سئوی محتوای شما کمک خواهد نمود را بررسی کنیم.

شش نکته در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو

۱- استفاده از کلمات کلیدی مهم

اولین قدم برای تولید محتوای مناسب یافتن کلمات کلیدی مرتبط با نوشته شماست که کاربران بیشتر از آنها در جستجو های خود استفاده می کنند تا از این کلمات کلیدی در محتوای خود به خوبی استفاده کنید.

۲- نوشتن مطالب سودمند برای مخاطبین

هرچه محتوایی که تولید می کنید سودمندتر باشد و کاربران از خواندن آن خشنو تر باشند سئوی مطلب شما بالاتر خواهد بود ، درواقع هرچه کاربران مطلب شما را بیشتر دوست داشته باشند ، موتورهای جستجو و گوگل نیز بیشتر به آن مطلب اهمیت می دهند.

۳- سازماندهی محتوا برای خوانندگان

انسانها معمولا کمتر روی جزئیات محتوا متمرکز می شوند و حتی این میزان از یک ماهی قرمز که معمولا حدود ۹ ثانیه زمان تمرکز آن است نیز کمتر است. این بدان معناست که ممکن است بازدید کنندگان شما بدون آنکه محتوای صفحات شما را بخوانند از آن خارج شوند و اگر هم بمانند به خطوط میانی نوشتار شما توجه نکنند.

برای جلوگیری از خروج سریع خواننده از مطلب ، مطالب مهم را در ابتدا ، میانه و انتهای نوشتار خود بگنجانید ، با استفاده از نشانه گذاری ، تورفتگی ، برجسته کردن و ابزارهای دیگر ، ساختار جملات و پاراگراف ها را تنظیم نموده و تا جایی که به محتوا آسیبی نرسد جملات را کوتاه کنید.

۴- استفاده از آمار و ارقام

استفاده از آمار و ارقام در متن ها می تواند به سئوی محتوای تولیدی شما کمک بسزایی نموده ، از محتوای متن شما حمایت و شما را در تولید متنی تاثیرگذار یاری نماید.

دقت کنید از آمار و ارقام به گونه ای استفاده کنید که متن شما مثل یک گزارش کسل کننده نشود. همچنین مراقب باشید که داده های مورد استفاده به راحتی قابل فهم باشند ، زیرا اگر خواننده در دریافت مفهوم آنها دچار مشکل شود علاقه خود را از دست خواهد داد ، هرچند محتوای شما بسیار هم سودمند باشد.

۵- استفاده از تصاویر جذاب و مرتبط

تاثیر یک عکس می تواند از هزاران کلمه بیشتر باشد و عکس ها می توانند توجه مخاطبین را به مطالب شما جلب نمایند.

از تصاویر مرتبط و جذاب در محتوای سئو شده خود استفاده کنید.

انواع مختلفی از عکس ها می توانند به جذاب شدن متن شما کمک نمایند :

  • تصاویر محصولات و خدمات
  • تصاویر وبلاگ
  • تصاویر اینفوگرافی
  • و… می توانند در غنی نمودن محتوای شما مؤثر باشند

هر زمان که از عکس در محتوای خود استفاده می کنید با استفاده از تگ ALT آن عکس را برای موتورهای جستجو بهینه نمایید تا “search engine friendly ” شود.

گاهی اوقات پیدا کردن و یا خلق یک تصویر مناسب دشوار و زمان‌بر خواهد بود ولی ارزش این وقت و هزینه را دارد.

۶- برای انسان ها بنویسید!

در هنگام نوشتن از کلمات قلنبه سلنبه بازاریابی فاصله بگیرید و به زبان و آهنگ مخاطبین خود نزدیک شوید تا اثری ماندگار ایجاد کنید.

در هنگام نوشتن محتوای سئو شده سوالات زیر را از خود بپرسید :

  1. آیا روشی رو که برای گفتن مطلبم استفاده می کنم یک انسان نرمال استفاده میکنه؟
  2. با خواندن این مطلب به خواننده چه احساسی دست خواهد داد؟
  3. آیا موفق شدم که منظورم رو واضح بیان کنم؟
بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو یا سئوی محتوا (SEO Content)

سخن پایانی :

محتوای منحصر بفرد ” Unique content ” مهمترین عامل در سئوی محتوا است. اگر شما در محتوای خود کلمات کلیدی مهم را استفاده کنید ، ساختار آن را برای خوانندگان زیبا و خوانا کنید ، با استفاده از آمار و ارقام درست اعتبار آن را افزایش دهید و از تصاویر جذاب و مرتبط در آن استفاده کنید ، هیچ دلیلی برای آنکه مخاطب آن را دوست نداشته باشد وجود ندارد.

اگر مخاطبان نوشته شما را دوست داشته باشند ، گوگل (موتور جستجو) هم نوشته شما را دوست خواهد داشت.همچنین می توانید از مطالب زیر دیدن فرمایید:

کتاب سئو در وب ، نوشته مرصاد منصوری

این کتاب که پیش رویتان است حاصل چندین سال تجربه عملی و تئوری بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.